Dobrodruhovia. Moreplavci. Horolezci. Neraz úplne bežní ľudia, ktorí však dosiahli až neuveriteľné veci. A to vďaka svojej odvahe, nezlomnosti vôle, šikovnosti. Dostali sa do extrémnych situácií, v ktorých by aj autor tohto článku rýchlo pohorel, nezvládol by ich…no oni dokázali nájsť v sebe vnútornú silu, trpezlivosť a vôľu, aby uspeli.
Práve v tom sú inšpiráciou, ktorú sa oplatí prečítať.
Ocitli sa na hrane života a smrti, no našli cestu a spôsob, ako prežiť.
Aj o tom je fascinujúca kniha Podľa skutočnej udalosti.

Podľa skutočnej udalosti

Ako ľudia sa už od počiatku snažíme prekonávať vlastné limity. Odjakživa sme museli vzájomne spolupracovať a často i bojovať s prírodou. No najmä za pomoci nej sme sa dokázali posúvať krok po kroku na ceste ľudskej evolúcie a zdarne sa dopracovať až do dnešného bodu.

 

Pri dosahovaní svojich cieľov a snov museli zvádzať boj s prírodou aj protagonisti 33 príbehov vychádzajúcich zo skutočných udalostí. Bola to práve príroda, čo ich dostala do situácií na hrane života a smrti. No zároveň opäť len príroda stála za tým, že tieto doslova beznádejné okamihy nakoniec prežili.

Všetci hrdinovia dokázali pozoruhodne zareagovať na nečakané, ba priam nezvládnuteľné okolnosti, vďaka čomu úspešne zdolali takmer všetky prekážky, ktoré sa im postavili do cesty, a získali tak ďalšiu šancu na život. Napriek bezmocnosti svoj boj nevzdali a ukázali obrovskú dávku odhodlania a nezlomnú vôľu žiť.
Tu je aspoň pár mien:

  • Reinhold Messner
  • Ann Hodges
  • Roy Sullovan
  • Hugh Glass
  • Mauro Prosperi
  • Louis Jordan

Pestré a pútavé

 

Podľa skutočnej udalosti je 33 príbehov, ktoré vás prevedú 314 rokmi, so začiatkom v roku 1704 a koncom v roku 2018. Zavedú vás do každého kúta našej planéty: na nehostinné púšte a rozbúrené moria, do veterných hôr aj do nepredvídateľných jaskýň, do horúcich dažďových pralesov aj do mrazivých arktických končín. Počas čítania budete mať husiu kožu, budete sa potiť aj mrznúť a s hlavnými hrdinami budete cítiť hlad aj smäd.

Knihu napísali traja autori, pričom každý z nich píše iným štýlom. Napriek tomu…alebo práve pre to je kniha pestrá, pútavá a výnimočná. Rozdielne štýly nerušia, autori si vybrali príbehy, ktoré sú im blízke, ktoré ich oslovili a vďaka tomu ich vedeli podať takpovediac od srdca.

Autori vybrali naozaj zaujímavé príbehy, postavy a ľudské osudy, čo musel byť prvý dôležitý a viem si predstaviť, že aj ťažký krok. Tie príbehy sú totiž rôznorodé, nielen hrdinami, ale aj prostredím a dobou. O niektorých ste už možno počuli, viete približne, o čom boli…no v tomto prerozprávaní dostáva príbeh iný nádych, osobnejší a pútavejší.

 

 

Eva Ava Šranková

Eva Ava Šranková (1974) sa narodila a žije v Nitre. Je autorkou historických ľúbostných románov zameraných na európske dejiny stredoveku (Izabela. Láskou spútaní; Izabela II. V tieni Notre-Dame; Hriechy mocných) a členkou Literárneho klubu Janka Jesenského v Nitre. Napriek tomu, že romány sú pamätníkmi krutostí, ktorých sa dopúšťala stredoveká spoločnosť berúc do úst slová: Deus lo vult! (Boh tak chce!), autorka pod hromadou špiny, násilností a intríg objavuje ukrytú krásu a lásku, ktorá je ústrednou témou jej kníh.

Dominika Bedecsová

Pred ôsmimi rokmi sa stalo písanie súčasťou jej každodenného života. Od tvorby článkov počas štúdia na strednej a vysokej škole ju vietor zavial až ku copywritingu, ktorý odštartoval jej pracovnú kariéru. Nový obzor v kreatívnom smere získala pri písaní tejto knihy, vďaka čomu si zas a znova otestovala svoje hranice a vystúpila z komfortnej zóny. Tú pravidelne prekonáva aj počas objavovania zákutí našej čarovnej krajiny, kedy sa neustále presviedča o tom, že investícia do zážitkov je najlepší spôsob, ako obohatiť svoju dušu nezabudnuteľnými spomienkami.

Pavel Šoral

Zaoberá sa písaním v rozličných formách, predovšetkým je ale copywriter, ktorý sa venuje obsahovému marketingu a SEO. Keď sa nemusí obmedzovať Google algoritmami, obľubuje kreatívne písanie a objavuje zaujímavé príbehy, ktoré dáva na papier. Písanie je preňho práca aj hobby. Ak sa však vo voľnom čase nevenuje rozpracovanej poviedke či hudbe, určite ho môžete nájsť na turistických chodníčkoch alebo na vode v kajaku. Je v okolí koncert zaujímavej kapely? Asi bude aj tam.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Interez media

 

ZDROJ: Podľa skutočnej udalosti. 33 príbehov | SkveléKnihy.sk (skveleknihy.sk)