Choď na obsah Choď na menu
 


21. 7. 2012

Krst knihy, Ikar, 2011

S. Müllerová: Teším sa na vášnivé ľúbostné scény!

Izabela Krst knihy Izabela. Láskou spútaní

Medovina, dobové oblečenie, melodické madrigaly a príbeh nevšednej lásky, bolesti, zrady, hrdosti a cti, ktorý sa odohráva v 15.storočí vo Francúzsku. V Bratislave včera pokrstili historickú romancu Izabela – Láskou spútaní, ktorej autorka Eva Ava Šranková prišla dokonca v šatách z obdobia gotiky. „Akoby sme žili v dobe perpetum debile, ako to ja volám, a tento historický román je únikom, radosťou i poučením zároveň,“ povedal herec, riaditeľ nitrianskeho divadla a krstný otec v jednej osobe Ján Greššo.
Izabela Moderátorka krstu Soňa Müllerová má takéto romány rada a hneď si zaspomínala: „Keď som doma objavila, že má mama Angeliku, tak som tie knihy hltala... najmä scény, kde sa vášnivo milovali, ona mala dohryzené pery s kvapkami krvi. Normálne som si tie strany poznačila a potom sa k nim vracala. Tak sa teraz teším, že podobné vášnivé, ľúbostné scény sú aj v Izabele.

Izabela – Láskou spútaní obsahuje všetko, čo má mať skvelý historicko-romantický román, tvrdia čitatelia. A prirovnávajú ju k spomínanej nesmrteľnej Angelike či k vychytenej francúzskej autorke Benzoniovej. V príbehu nechýbajú intrigy na kráľovskom dvore, hrdinské činy odvážnych rytierov a verné i zradné lásky urodzených dám. Krásny a strhujúci príbeh, ktorý sa výborne číta.

Ak ste zvedaví, aké nápoje sa pili v 15.storočí vo Francúzsku,“ hovorí o svojej knihe Eva Ava Šranková, „čo ľudia jedli, čo mali oblečené...skrátka, ako tá doba vôbec chutila, na tom všetkom je vystavaný príbeh Izabela.“ A herec Ján Greššo dodáva: „Zaujímavé detaily a všetko historicky prepojené a ukotvené je veľká hodnota tejto knižky. Z príbehu máte pocit, že autorka žila vo Francúzsku a nielen to: akoby žila v tom 15.storočí a všetko to precítila. Verte mi, vedel by som si tento príbeh predstaviť aj ako divadelnú hru,“ nadchýnal sa riaditeľ nitrianskeho divadla.

História je veľká láska a koníček autorky, ktorá sa nebránila úvahám, či v minulých životoch nežila dokonca vo Francúzsku 15.storočia. „Je to kruté a zároveň pre mňa krásne obdobie, ktoré prepojilo antickú civilizáciu Rímskej ríše s barbarskou kultúrou Slovanov, Germámov, Keltov, Avarov...“ K atmosfére krstu prispela skupina Sklo, ktorá zahrala a zaspievala dva madrigaly – jeden o tom, ako treba muziku vnímať v tichu a druhý bol typický villonovský, krčmový, pijanský.

Napokon Ján Greššo pokrstil knihu romanticky, ako sa na historickú romancu patrí: najskôr si upil z medoviny a potom pobozkal Izabelu. Jemne, na obálku a zaželal jej veľa spokojných čitateľov.

Prečítajte si úryvok z knihy Izabela. Láskou spútaní.
Izabela

Izabela

Izabela

Izabela
 

zdroj: http://www.bux.sk/buxcafe/akcie/izabela-krst.html 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.