Choď na obsah Choď na menu
 


30. 10. 2012

Izabelu II v divadle pokrstili ružencom, Jana Černáková, Nitrianske noviny, 2012

 

Izabelu II v divadle pokrstili ružencom

Pokračovanie príbehu o francúzskej šľachtičnej prináša jednu podstatnú myšlienku - iba vášeň pre vzťah nestačí. Dôležitá je aj vzájomná láska, úcta a dôvera.

NITRA. K úspešným slovenským autorkám sa zaradila Nitrianka Eva Ava Šranková. Vlani v lete vydala svoj debut Izabela - Láskou spútaní a v týchto dňoch sa na knižné pulty dostáva  pokračovanie tohto historicko-romantického príbehu.

V knihe Izabela II – V tieni Notre-Dame opäť sledujeme osudy krásnej Isabely de Vosges, ktoré sa odvíjajú na pozadí skutočných historických udalostí vo Francúzsku a Taliansku polovice 15. storočia.

Symbol lásky a odpustenia

Vyštudovaná chemička píše popri práci, ktorej sa venuje s manželom v ich spoločnej firme. Literatúra a história sú jej životnými koníčkami, a tak nečudo, že ľúbostné príbehy sú v jej knihách úzko späté so skutočnými dejinnými udalosťami. 

Fascinuje ju najmä stredovek, ktorý – hoci s pozlátkou nádhery, bohatstva a pompéznosti - neprial ženám často ani z tých najbohatších vrstiev.

Pokračovanie príbehu vášne, lásky a zrady Eva Ava Šranková predstavila v Divadle Andreja Bagara. Knihu Izabela II do života uviedla Monika Lobodášová, riaditeľka krajskej knižnice. „Knihu pokrstila ružencom - chcela som niečo netradičné, čo tu ešte nebolo, navyše to súvisí s knihou. Ruženec s krížom je symbolom Kristovej obety, lásky a odpustenia, rovnako aj Izabelin príbeh v sebe nesie toto posolstvo,“ vysvetlila spisovateľka. 

Čitateľ sa v „dvojke“ zoznámi s ďalšími osudmi šľachtičnej Izabely, dcéry Filipa a Anny, ktorým osud a najmä Annin despotický otec nedopriali byť spolu. Na neľahkej ceste životom krásna Izabela stretáva mnohých ľudí - obdivovateľov i protivníkov. Nachádza lásku, vášeň, nezištné priateľstvo, obdiv, ale aj nenávisť a intrigy. Musí prekonať nejednu prekážku, kým nájde lásku, odpustenie a naplnenie svojho života.

V pozadí Izabelinho príbehu sa objavuje množstvo historických postáv ako napríklad René Lotrinský, Karol VII., Mária d´Anjou, Jolanda Aragónska či Jean „Bastard“ Orleánsky. 

Každému, čo si zaslúži

„Izabeline osudy, ktorých dejiskom sú striedavo stredoveké Lotrinsko, Nancy, Orleans, Angres, Florencia a nakoniec Paríž, sa v tejto knihe uzavrú. Či šťastne? Myslím, že áno, aj keď pre mnohých bude možno vyvrcholenie prekvapením, no ja osobne nemám rada presladené happyendy. Každá postava dostane to, čo si zaslúži,“ pokračuje Eva Ava Šranková. „Moja kniha prináša jednu podstatnú myšlienku, že iba vášeň pre vzťah nestačí, dôležitá je aj vzájomná láska, úcta, dôvera a pochopenie, aby sa vzťah nezrútil ak domček z kariet.“

Okrem prózy je Nitrianka aj autorkou poézie a poviedok. Jedna z jej básní sa objavila aj v najnovšej knihe. „Ľuďom sa páčia moje verše, mám ich asi 30, ale knižne ich nechcem vydať. Necítim sa byť poetkou,“ vraví Šranková. „Na druhej strane, básňami si čistím dušu, je v nich to, čo ma trápi aj čo sa mi páči.“

Hriechy mocných ako srdcovka

Hoci Šrankovej druhá kniha vyšla len nedávno, spisovateľka už pracuje na ďalšom titule. Nebude to nijaké voľné pokračovanie Izabeliných osudov, ale pútavá beletria doplnená historickými faktami. Kniha s názvom Hriechy mocných už prešla redakčným čítaním a podľa edičného plánu vydavateľstva by mohla vyjsť najskôr na jar budúceho roka.

„Cítim, že tento román bude mojou srdcovkou. Zamerala som s v ňom na ženskú pocitovosť, knihu som písala, keď som bla šťastná a je to z nej aj cítiť,“ pokračuje autorka. „Pri jej čítaní si čitateľ bude môcť položiť otázku, čo všetko je človek schopný urobiť pre lásku. Najmä v prípade, keď štátne či rodinné záujmy boli nadradené prirodzeným ľudským citom. Kniha popri ľudských osudoch ponúkne aj históriu komplikovaných vzťahov v časoch talianskych komún a bojov v severnom Taliansku, zachytáva aj priebeh storočnej vojny.“

V popredí spomínaných udalostí bude čitateľ sledovať ľúbostný príbeh Francescy di Valetta, ktorú proti jej vôli vydajú za tyrana „s dobrým menom“ Henricha de Moselle. Krásna a zbožňovaná žena mnohých vznešených mužov napokon nachádza svoje najväčšie šťastie aj utrpenie v hlbokej láske k priateľovi z detstva Enzovi di Challant.

zdroj: http://nitra.sme.sk/c/6582254/izabelu-ii-v-divadle-pokrstili-ruzencom.html

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.