Choď na obsah Choď na menu
 


8. 6. 2015

Kniha ŽIVOT V HRIECHU je aj o vzácnej relikvii, Jana Černáková, Nitrianske noviny, 2015

 

Život v hriechu je aj o vzácnej relikvii z čias stredovekého Talianska

 

Píše o tom, čo rada číta, nebojí sa ťažkých tém a verí v hodnoty, ktoré sa dnes už veľmi nenosia.

NITRA. Úspešnej slovenskej spisovateľke, ktorá žije a tvorí v Nitre, momentálne vychádza jej štvrtý titul Život v hriechu. Eva Ava Šranková píše najmä historicko-romantické príbehy zamerané na európske dejiny stredoveku. Jej knihy dokonale ilustrujú postavenie ženy v patriarchálnej spoločnosti, kde bol muž často jej najväčším nepriateľom.

Za uplynulé štyri roky vydala romány Izabela – Láskou spútaní, ktorý preložili do češtiny ako Čas nevinnosti, Izabela II. – V tieni Notre-Dame a Hriechy mocných. V prvých dvoch knihách prežívala dramatické osudy krásna Izabela de Vosges, v tretej nástrahám osudu statočne odoláva rovnako krásna a nešťastná Francesca di Valletta. Všetky tituly sa dočkali veľmi priaznivého čitateľského ohlasu – keďže ide o romantiku - najmä u žien.

Láska a zrada

Ústrednými témami Eviných kníh je žena a láska. „Aj napriek tomu, že romány sú pamätníkmi krutostí, ktorých sa dopúšťala stredoveká spoločnosť, často berúca do úst slová Deus lo vult! - Boh tak chce!“ pripomína autorka. „Aká asi bola žena v stredoveku? Múza pre umelcov oných čias. Ospevovaná pre svoje skutky milosrdenstva. Bytosť opovrhovaná, ale aj milovaná, veď dokázala poblázniť nejedného muža.“

 

Jej novinka Život v hriechu je príbehom o láske, zrade, odvahe a vzácnej relikvii z čias stredovekého Talianska, kedy sa hrdinské, ale aj zvrhlé činy rytierov, často zaslepených bezohľadnosťou a túžbou po moci, nezmazateľne zapísali do dejín.

„Príbeh sa odohráva krátko po Druhom lateránskom koncile, ktorý nielenže ukončil pápežskú schizmu, ale bol na ňom uzákonený aj povinný celibát kňazov a ich manželstvá boli zrušené,“ pokračuje Šranková. „Popri intrigách vo vtedajšej spoločnosti odhaľuje príbehy troch hlavných predstaviteliek – Adelasy, Arianny a Alessandry, ktorých život v nemalej miere ovplyvní jeden a ten istý muž. Hrdinky románu sa samy musia vyrovnať s údermi osudu, lebo tí, ktorí im mali podať pomocnú ruku, ich podlo zradia.“

Cirkev v stredoveku

Okrem lásky, ktorá sprevádza príbeh od začiatku do konca, je podľa spisovateľky nosnou témou Života v hriechu konanie katolíckej cirkvi – najstaršej, početne najsilnejšej a tiež najmocnejšej predstaviteľky kresťanstva.

„V historických romanciach sa neveľmi píše o tom, ako cirkev ovplyvňovala myslenie ľudí v stredoveku a už vôbec nie o tom, čo napáchala. V tejto knihe máme jedinečnú možnosť vidieť, ako sa správal a konal klérus. Môj príbeh sa začína v roku 1139 a je to práve apríl tohto roku, ktorý sa nezmazateľne zapísal do dejín katolíckej cirkvi už spomínaným rozhodnutím o celibáte,“ pokračuje autorka.

„Som presvedčená, že tento zákon nebol z morálneho aspektu pre katolícku cirkev práve šťastnou voľbou. Nepochybujem, že sa stal príčinou mnohých zlých, často až neľudských činov zo strany duchovných, na čo opäť raz doplatili jednoduchí ľudia, nevynímajúc, pravdaže, deti.“

Svoje príbehy „prežíva“

Tak ako pri každej z predchádzajúcich kníh, aj pri písaní štvrtej sa autorka zahĺbila do podrobného štúdia reálií tej doby. Čerpala z odbornej literatúry zameranej na dejiny katolíckej cirkvi, nenahraditeľnou pomôckou jej boli slovníky stredovekej latinčiny. Nemalú pozornosť venovala aj získavaniu informácií o zrode rytierstva a rytierskych rádoch.

„Svoje príbehy najmä „žijem“. Vraciam sa v čase tam, kde to dobre poznám – v stredoveku som doma. Túlam sa uličkami miest, pozorujem ľudí. Cítim vône, ktoré boli pre tie časy typické, všímam si stavby, ktoré ľudia dokázali postaviť a ktoré stoja dodnes! Žijem, vnímam, milujem a potom spisujem. Spisujem všetko, čo som zažila prevtelená do postáv, ktorým som vdýchla život.“

K písaniu ju najviac motivujú čitatelia. „Písať pre niekoho je úžasné, obzvlášť keď viem, že niekde je ktosi, kto na nový príbeh netrpezlivo čaká.“

Chémia má k láske blízko

Inšpiráciu autorka hľadá vo všetkom, čo ju osloví, alebo sa akokoľvek dotkne jej srdca. Dôležitá je pre ňu historická reália, ktorá ju musí zaujať do takej miery, aby pocítila nutkanie spracovať ju.

Ako vyštudovaná chemička vraví, že jej obor je iba na krok od histórie. „Ak sa na to pozriete mojimi očami, uvidíte to, čo ja – láska = chémia a chémia = alchýmia – výroba kozmetiky, parfumov, grécky oheň a mnoho iného - to je predsa história,“ tvrdí Šranková. „Otvorene priznávam, že štúdium chémie bol môj životný omyl, no asi dobre aj tak, vďaka tomu možno teraz píšem.“

Momentálne pracuje už na ďalšej knižke. Opisuje osud silnej, no zároveň krehkej ženy, ktorá sa zapísala do našich dejín. „Bude to príbeh, ktorý na pozadí veľkých historických udalostí, rozhodujúcich o osude celých národov, síce upadol do zabudnutia, bude však o to zaujímavejší.“

Nitrianka je matkou malej Elišky a s manželom očakáva druhého potomka. Je obdivuhodné, že pri svojich povinnostiach si dokáže nájsť čas na písanie, ale i ďalšie záľuby. Jednou z nich sú knihy.

„Bez čítania si svoj život vôbec neviem predstaviť. Bez neho by som nemohla písať to, čo píšem, keďže musím často a veľa študovať. Čas na knihy si však musím doslova „kradnúť“, napriek tomu, že vôbec nesledujem televíziu,“ dodáva autorka.

zdroj: http://nitra.sme.sk/c/7841758/zivot-v-hriechu-je-aj-o-vzacnej-relikvii-z-cias-stredovekeho-talianska.html

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.