Choď na obsah Choď na menu
 


15. 6. 2016

Spútaná divočinou

 

ml237694.jpgErika Jarkovská

Spútaná divočinou

Artis Omnis, 2016

 

Lavinia MacKayová prehovorí otca, aby ju vzal do ústia rieky Kolumbie, kde má byť vybudovaná obchodná pevnosť Astoria. Keď v New Yorku nastúpi na palubu fregaty, považuje cestu za vzrušujúce dobrodružstvo. Netuší, že domov sa už nikdy nevráti.
Do jej života zakrátko vstúpi domorodý muž Kvangon a ona sa doňho bezhlavo zamiluje; na opätovanie jeho lásky však čaká márne. Až ako zrelá žena spozná, že musela prejsť tisícky míľ, aby sa dozvedela svoj osud, že musela trpieť, aby zistila, čo je skutočné šťastie, že musela veľa premýšľať, aby sa dokázala tešiť z toho, čo jej zostalo, a že sa musela nesprávne zamilovať, aby pochopila, čo je naozajstná láska.

Historický román Spútaná divočinou je príbeh o hľadaní ľudského šťastia a tajomstva, ktoré drží muža a ženu pospolu po celý život. Odohráva sa v prvej tretine 19. storočia v Severnej Amerike, keď ľudské osudy poznačí druhá vojna za nezávislosť medzi USA a Britániou aj vzájomné súperenie kožušinových spoločností.

 

Koľko bolesti je jedna žena schopná uniesť? Koľko útrap musí vydržať a akú veľkú obeť musí priniesť, aby mohla byť šťastná? Odpovede aj na tieto otázky nájde čitateľ v románe Spútaná divočinou, novinke týchto dní.

Autorka príbehu Erika Jarkovská autorsky zreje od príbehu k príbehu. Opäť dokázala, že vo svojom žánri (píše príbehy z čias osídľovania severoamerického kontinentu, v ktorých poukazuje aj na druhú stránku kolonizácie – takmer úplné vyhladenie Indiánov. Svoj obdiv k tomuto národu sa snaží odovzdať aj čitateľom.) je doma. Historickým románom Spútaná divočinou predkladá čitateľovi tak trochu mysteriózny príbeh, ktorým, ako sama hovorí, chcela vzdať hold obyčajnej láske, po ktorej ľudstvo prahne odjakživa.  

Spútaná divočinou je román o hľadaní ľudského šťastia. Je to príbeh o priateľstve a porozumení, o boji jednotlivca, ale aj skupín (Indiánov i belochov) o prežitie. Je to príbeh o chuti prežiť v drsnej divočine Severnej Ameriky, kde ostanú nažive len tí najsilnejší. Sú nimi tí, ktorí sa „zžijú“ s prírodou, ktorí preukážu snahu jej porozumieť.

Je obdivuhodné sledovať Jarkovskej vedomosti, resp. zručnosť, s akou čitateľovi nenásilnou formou predkladá reálie danej doby a približuje mu život nielen pôvodných obyvateľov Ameriky.

 

Úlohou autora nie je len vymyslieť príbeh. Ním sa všetko len začína. Údelom dobrého autora je podať príbeh tak, aby mu čitateľ uveril. A Erike Jarkovskej sa to opäť raz podarilo.

 

Mám rada Jarkovskej knihy práve pre opomínanú uveriteľnosť a tiež preto, lebo nepíše sladkasté príbehy plné klišé. Jej romány síce sú o láske, ibaže láska, ktorú popisuje, je skutočná – čitateľ si nikdy nie je istý tým, ako kniha skončí. A to je dobre, lebo autorka svojím spôsobom drží latku, ktorú si (pomyseľne?) nastavila. Jarkovskej jazyk je čistý a živý, je obohatením dobrého príbehu. Osobne jeho špecifickosť oceňujem.

      

Spútanú divočinou rozhodne odporúčam prečítať. Bude pre vás prekvapením, dokonca si dovolím napísať, že v historickej beletrii môžbyť aj novinkou. Akou, to už musíte, dámy, zistiť samy.:)

 

E. A. Šranková