Choď na obsah Choď na menu
 


12. 5. 2017

Pekárova dcéra

 

Sl214718.jpgarah McCoyová

Pekárova dcéra

Fortuna Libri, 2015

 

Človek niekedy musí čeliť nepríjemným pravdám, aby našiel odvahu potrebnú na odpustenie.

Nemecko, koniec roka 1944. Mladučká Nemka Elsie Schmidtová, dcéra miestneho pekára, dostáva na nacistickom vianočnom večierku ponuku na sobáš od istého vysokopostaveného dôstojníka. Po návrate z večierka sa však pri dverách rodinnej pekárne Schmidtovcov zjaví malý židovský utečenec a vloží svoj osud do jej rúk.
O vyše šesťdesiat rokov neskôr v El Pase v Texase prechádza vzťah novinárky Reby Adamsovej a agenta americkej pohraničnej stráže Rikiho Chaveza vážnou krízou. Reba sa musí rozhodnúť, či sa dá ovládnuť démonmi minulosti poznačenej chorobou a smrťou otca, alebo nájde silu a pohne sa ďalej. V tomto citlivom období ju navonok jednoduchá pracovná úloha privedie do obchodu svojráznej starej miestnej pekárky Elsie Meriwetherovej. Kým Reba dychtivo túži odhaliť dávno pochované tajomstvá, Elsie jej otázky vníma ako pálčivé pripomenutie temnej minulosti.

 

Mám rada knihy písané s citom, ktoré majú čo povedať. Mám rada knihy, o ktorých môžem napísať, že čitateľa obohatia – aj príbehom podaným vskutku vierohodne. Mám rada knihy, ktoré voňajú – čerstvým chlebom, škoricovými šiškami a najmä človečenstvom, pretože ľudia a svet zažili už viac ako dosť ukrutnosti...

Pekárovu dcéru odporúčam prečítať – má dušu.:)

E. A. Šranková