Choď na obsah Choď na menu
 


10. 12. 2013

Lampa

lampa.jpgDeborah Lawrensonová

Lampa

Fortuna Libri, 2012

 

Z náhodného stretnutia Eve a Doma v bludisku vo Švajčiarsku vzplanie vzťah, vášnivý, ale aj plný duševného porozumenia. Eve tuší, že fascinujúci Dom je mužom jej života. Dom navrhne presťahovanie do Francúzska, kde kúpi starú opustenú provensalskú usadlosť Les Genévriers a spolu s Eve sa tam usídlia. Sú šťastní a odlúčení od sveta, obklopení hudbou, knihami, levanduľovými lánmi, nádhernou scenériou provensalského kraja. V Les Genévriers však nie je všetko tak, ako sa zdá. Vzťah medzi Eve a Domom nahlodávajú hrozivé tajomstvá, medzi starými múrmi sa ozývajú dávni duchovia. Eve sa ponára do minulosti a objavuje temné dejiny Les Genévriers, aké si v očarení rajskou krásou nevedela predstaviť. A čo ju čaká, keď začne pátrať v minulosti muža, ktorého považovala za svoju osudovú lásku?

 

 

Poznáte to: pohľad na obraz, ktorý sa nám páči a napĺňa nás krásou; započúvanie sa do piesne-hudby, vnímanie tónov, sýti našu dušu – rozoznávame, posudzujeme: umenie. Čo ním v skutočnosti je a čo nie? Možno vnímať knihu chuťou? Cítiť jej vôňu v nozdrách, počuť hudbu, ktorú práve nezachytil náš sluch? Odpoveď možno nájsť v Lampe, ktorá si nás podmaní už na prvý pohľad – obálkou, a po začítaní sa to príde: neopakovateľná atmosféra!  

Úžasná atmosféra v tejto knihe je dominantnejšia než príbeh samotný, odvíjajúci sa v dvoch dejových líniách. Autorka ju predkladá bravúrne, jej hru so slovami možno precítiť z každej vety. Množstvo vôní, chutí, krásnej hudby a opisov Provensalska, ktorým sa často preháňa iný vietor označený menom, je radosť vnímať cez slová.

 

„Odrazu to tam zase bolo. Pocit, že ma ktosi sleduje, že tam so mnou niekto je. Krehký pokoj sa rozpadol. V okamihu som celá stuhla.

Nervózne som sa obzrela a uvidela som tieňové skupinky predošlých obyvateľov, zapálené petrolejky, duchov v tmavých kútoch miestnosti, smiech i nešťastie, deti v hrubých nočných košeliach, sviečky, čo náhle samy zhasínali, šuchot a škrabot myší v drevenom obložení a v sadrovom strope, čítanie z Biblie plné útechy a nádeje. Potom zaplápolalo slnko jasné ako anjel, ako prísne, pátrajúce oko. Prečesalo zárezy a praskliny stola a odhalilo skutočnú podstatu mojich fantómov: môj strach.“

 

Brilantne napísaná kniha, z ktorej dýcha umenie, to je Lampa. Ak máte radi tajomnosť a magickosť, vychutnajte si tento umelecký skvost.

 

E. A. Šranková

     

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.