Choď na obsah Choď na menu
 


24. 2. 2020

Kde raky spievajú

 

l463211.jpgDelia Owensová

Kde raky spievajú

Tatran, 2019

 

Neuveriteľný príbeh o samote, zúfalstve, odvahe prežiť, vytrvalosti, boji s predsudkami, ale aj o láske a nádeji.

V pokojnom mestečku Barkley Cove na pobreží Severnej Karolíny dlhé roky kolujú strašidelné historky o Dievčati z močiara. Keď sa v roku 1969 pod požiarnou rozhľadňou objaví mŕtvola miestneho krásavca Chasea Andrewsa, obyvatelia mestečka z jeho vraždy hneď upodozrievajú Kyu Clarkovú, prezývanú Dievča z močiara. Vraj mala s Chaseom nejaké pletky a keď sa oženil s „dobrou partiou“, nedokázala sa cez to preniesť a siahla po pomste. V osudnú noc navyše zmizol prívesok s mušľou, ktorý Kya darovala Chaseovi a stále ho nosil na krku.

Lenže Kya nie je taká, ako sa o nej hovorí. Je citlivá a inteligentná, roky žije v rozľahlom a ťažko prístupnom močiari odkázaná sama na seba a nazýva ho svojím domovom. Zbiera slávky, loví ryby, údi ich a vymieňa za iný tovar. Priatelí sa s čajkami a snaží sa žiť v súlade s prírodou. Od zvierat sa učí vyhýbať nebezpečenstvu, zaobstarávať si potravu a šikovne unikať pred tými, čo by ju chceli pripraviť o slobodu. V škole sa ukáže len jeden jediný raz – za prísľub dobrého jedla. Keď však zažije výsmech, šikanovanie a nepochopenie, zanevrie na všetkých a utiahne sa späť do chatrče v barinách. No aj v jej živote príde chvíľa, keď zatúži po spoločnosti ľudí, po láske a dotykoch. Jej nespútaná krása očarí dvoch mladých mužov z mestečka a Kya sa pomaly začne otvárať novému životu – keď sa zrazu stane čosi nepredstaviteľné.

Román Kde raky spievajú
je prekrásna óda na nedotknutý svet prírody, dojímavý príbeh o osamelom dospievaní mladej dievčiny a zároveň prípad záhadnej vraždy s prekvapujúcim koncom. Owensová nám pripomína, že detstvo nás formuje na celý život a príroda pred nami stále ukrýva tajomstvá – krásne a neraz aj kruté.

 

Ako sa cíti šesťročné dieťa, ktoré opustí vlastná matka a krátko po jej odchode aj jeho starší súrodenci? Čo zažíva a ako vôbec prežije v divočine deväťročné dieťa, ktoré jedného dňa zostane úplne samo, lebo „odišiel“ aj jeho nepodarený otec?

Kde raky spievajú je dojímavo krásny a precítený príbeh, ktorý ma chytil za srdce. Úchvatnosť románu nespočíva len v samotnom, netypicky stvárnenom, doslova originálnom príbehu, ale najmä v lyrickosti textu hýriacom neuveriteľnou farbitosťou slov. Neskutočne-skutočná atmosféra tohto čarovného príbehu mi dýchala do tváre od prvej po poslednú vetu, a keď prišiel koniec, bolo mi nesmierne ľúto, že tam vonku, kde raky spievajú, nastala noc a s ňou prišla posledná bodka...

 

„... ak človek zájde v divokej prírode veľmi, veľmi ďaleko, kde je len on sám a panenská príroda, začuje spievať raky.“

Ak siahnete po tomto románe, nepochybujte o tom, že vám bude dlho spievať v duši.

 

E. A. Šranková

   

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.